dzieci

Objawy skazy białkowej

Objawy najbardziej charakterystyczne

Objawy sugerujące zaistnienie problemu skazy białkowej zazwyczaj przypominają te, które znamy z innych odmian atopowego zapalenia skóry. Ich umiejscowienie różni się, przyczyną takiego stanu rzeczy jest zaś zarówno wiek dziecka, jak i stopień zaawansowania choroby. U najmłodszych dzieci najczęściej spotyka się zmiany skórne występujące na raczkach i nóżkach, a także na twarzy, szyi i tułowiu malucha. Sama postać zmian również bywa dość zróżnicowana. Zazwyczaj rodzice zauważają nieduże płaty skóry, które łuszczą się, a jednocześnie są wyjątkowo wysuszone, zdarza się jednak, że objawy skazy białkowej są o wiele bardziej nieprzyjemne z punktu widzenia dziecka. Wielu rodziców mówi o miejscach, w których skóra jest zaczerwieniona i silnie swędząca, a to z pewnością nie ułatwia życia ani im, ani dziecku.

W przypadku niemowląt, pierwsze objawy alergii pokarmowej zazwyczaj obserwujemy na policzkach. Są one wtedy nienaturalnie rumiane i błyszczące, dziecko jednak pociera je i demonstruje nam, że zmiany są dla niego bolesne. Co ważne, zmiany bardzo często ulegają nasileniu nie tylko wówczas, gdy nieopatrznie podamy dziecku produkt wywołujący uczulenie. Czynnikiem potęgującym zmiany charakterystyczne dla AZS może być między innymi pot czy też podrażnienie skóry poprzez niewłaściwy dobór odzieży dla malucha, bardzo często mamy przy tym do czynienia z sytuacją, w której zmiany skórne nasilają się również wówczas, gdy dziecko narażone jest na stres, choćby ten, który jest wynikiem ząbkowania.

Mniej typowe objawy skazy białkowej

Lekarze pracujący z rodzicami dzieci zmagających się z problemem alergii pokarmowej podkreślają, że objawy skazy białkowej nie musza być identyczne u każdego malucha. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście zmiany skórne i rodzice z reguły obserwują san zdrowia syna i córki poszukując tego typu sygnałów. Bywa jednak, że dziecko reaguje w mniej typowy sposób.

Rodzice mogą zatem obserwować krew w stolcu dziecka, a także trudności z przybieraniem na wadze nawet pomimo tego, że dziecko jest karmione w sposób zalecany przez lekarzy. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją skazy białkowej może być jednak wstrząs anafilaktyczny. Jego cechą charakterystyczną jest gwałtowny początek i wyjątkowo duże natężenie objawów, rodzice muszą mieć przy tym świadomość, że wstrząs anafilaktyczny może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia dziecka. Wśród objawów sygnalizujących wstrząs anafilaktyczny można wskazać między innymi na biegunkę, wymioty, przyspieszony a do tego bardzo szybki oddech, nagłą utratę przytomności, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego i niewyczuwalne tętno. Leczenie wstrząsu anafilaktycznego jest zaś możliwe przede wszystkim wówczas, gdy zostanie on szybko rozpoznany i prawidłowo zdiagnozowany.

Większość objawów skazy białkowej jest możliwych do zaobserwowania przez rodziców, odbija się bowiem bezpośrednio na wyglądzie i kondycji fizycznej dziecka. W niektórych przypadkach skaza białkowa sygnalizuje swoje istnienie przede wszystkim poprzez zwiększoną podatność dziecka na infekcje oraz problemy z układem moczowym, tego rodzaju objawy cechuje zaś to, że stosunkowo trudno jest je powiązać z alergią pokarmową. Tak w przypadku typowych, jak i niestandardowych objawów sugerujących obecność skazy białkowej wskazane jest jednak konsultowanie obserwacji rodziców z lekarzem, specjaliści sugerują przy tym, aby nie zwlekać ze składaniem wizyty w nadziei na to, że pogorszenie się stanu zdrowia dziecka jest chwilowe i może ustąpić samoczynnie, bez interwencji z naszej strony.

Dodaj pierwszy komentarz. Dziękujemy! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.